Hiša na hribu. SKUPAJ.
Objavljeno: 08. Okt 2024
Vabilo na odprtje naše razstave v Galerijo Kresija v Ljubljani, ki bo v sredo, 16. 10. 2024, ob 18. uri
Drage prijateljice in prijatelji projekta HIŠA NA HRIBU! V čast nam je, da vas lahko povabimo na predstavitev našega projekta v Ljubljani, na razstavo Hiša na hribu / Skupaj, ki bo odprta med 16. 10. in 13. 11. 2024 v Galeriji Kresija na Stritarjevi 6 v Ljubljani (tik ob Tromostovju).
Odprtje razstave: 16. oktober 2024, ob 18. uri
Še pred uradnim odprtjem razstave bosta ob 17.30 uri potekali krajši predstavitvi:
- European experience of co-creation of public spaces in remote places, Annalinda De Rosa, Politecnico di Milano (v angleškem jeziku),
- Izkušnja Smoties v Polhograjskih Dolomitih: Skupnostno izboljševanje javnih prostorov v odmaknjenih krajih, Matej Nikšič, Urbanistični inštitut Republike Slovenije.
Spremljevalna dogodka razstave:
- 26. oktober ob 10. uri: delavnica Skupnostni prt / Zavod CCC - HIŠA NA HRIBU
- 7. november ob 17. uri: okrogla miza »Izkušnje povezovanja lokalne skupnosti za boljši javni prostor« z lokalnimi akterji projekta Smoties Human Cities, moderira Nina Goršič z Urbanističnega inštituta Republike Urbanistični inštitut Republike Slovenije.
Hiša na hribu združuje ljudi, je prostor srečevanj, je prostor pogovorov in poglabljanj vase skozi umetnost, je prostor izmenjave spoznanj, kjer je mogoča rast posameznika, je prostor za druženje in za objem prijatelja.
Ustvarjamo za skupno dobro.
Na razstavi predstavljamo artefakte, ki odražajo naše (so)delovanje.
Najbolje nas predstavlja objekt MI:ZA, leseni artefakt - miza, sestavljena iz 72 lesenih ploščic, ki so hkrati matrice za lesoreze s podobami ženskih obrazov.
V svoji raznolikosti in individualnosti se združujejo v enotno podobo obraza sočutja, sprejemanja, varnega objema matere zemlje - v enost.
Naše smernice izkazujejo tudi skupnostni prti, umetniški tekstilni artefakti, ki nastajajo postopoma skozi skupnostno ustvarjanje na delavnicah z najrazličnejšimi ljudmi.
V tehniki slikanja z belilom na obarvano platno simbolično odvzemamo obstoječe, morda celo odvečno, da pridobivamo prostor za novo, za svetlobo, za risbo posameznih rok, ki se na koncu zlije v vzorcu podobno enotno poslikavo.
Nekatere prte tudi potiskamo z originalnimi lesorezi in jih z vezenjem povežemo s tradicijo skupnostnih del ženskih rok in občutenja skupnosti.
V galeriji postane prt umetniški razstavni eksponat, v zavetju doma pa simbol družine oz. skupnosti.
Mreža SMOTIES je mednarodno partnerstvo desetih institucij s področja participativnega oblikovanja prostora – univerz, raziskovalnih centrov in oblikovalskih združenj.
V obdobju 2020–2024 so v desetih majhnih in odmaknjenih evropskih krajih potekale pilotne aktivnosti z namenom razviti kreativne pristope k regeneraciji javnih prostorov v sodelovanju z lokalnimi deležniki in s kreativnim sektorjem.
Hišo na hribu so prepoznali kot unikatno prakso v omenjenih vsebinah. V tem obdobju smo z njihovo pomočjo in s pomočjo domačinov naredili velik korak naprej pri izvajanju in razvijanju vsebin.
Bolj jasno vidimo, kaj se s krajem, kot je vas Žlebe, lahko zgodi in kako prav mi lahko pripomoremo, da bomo prek umetnosti gradili osnove skupnosti in kraj ohranjali sočuten in prijeten za bivanje.
Imeli smo priložnost spoznati možne scenarije, ki temeljijo na analizi trendov in lahko pomagajo oblikovati cilje in dejavnosti v sedanjosti.
Skupaj zmoremo več in bolj poglobljeno.
Hvala projektu SMOTIES in domačinom, da to lahko delamo skupaj!
Podporo projektu HIŠA NA HRIBU 2024 nudijo: Občina Medvode, Župnija Preska, Domačija Pr' Lenart, BB BIO.Si, Urbanistični inštitut Republike Slovenije.
HIŠA NA HRIBU izvaja skupnostne aktivnosti v okviru mednarodnega projekta Human Cities Humana mesta / SMOTIES: Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih/ Creative works with small and remote places, ki ga v Sloveniji zastopa Urbanistični inštitut Republike Slovenije. Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije Creative Europe.