Hiša na hribu in raziskovalno delo študentov za projekt Smoties
Objavljeno: 06. Sep 2024
Naše sodelovanje v mednarodnem projektu Smoties vključuje tudi raziskovalno delo študentov urbanizma v sodelovanju z UIRS.
Ko so nas pred tremi leti strokovnjaki z Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, ki je slovenski nosilec dejavnosti mednarodnega projekta SMOTIES - Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih pričeli prepoznavati kot eno od dobrih praks, ki jih zasledujejo, so v svoje raziskovalno delo takoj vključili tudi študente arhitekture in urbanizma, ki so na ta način strokovna orodja in pristope s študijskega programa lahko preizkušali v praksi in s tudi nam odprli nove poglede.
Tematika projekta je urejanje javnih prostorov v majhnih in odmaknjenih krajih s participacijo lokalne skupnosti. Prav za to, za čim večjo vključenost lokalnih prebivalcev v naš projekt, si v Hiši na hribu prizadevamo že vsa leta, zato so se na tej točki naše poti izvrstno križale.
Sodobni strokovni pristopi k opazovanju okolja, detektiranju dejanskega stanja, raziskovanju želja in potreb lokalnega okolja, nam lahko pomagajo, da naš umetniški projekt okrepimo in se opolnomočimo v smeri trajnostnega, vraščenega in neinvazivnega za lokalno okolje. Strokovnjaki z UIRS, mentor in študentje so nas tako spremljali pri veliki večini naših rednih dejavnosti in tudi pri tistih, ki so se nenačrtovano pojavile kot spontani izraz potreb lokalne skupnosti. Spremljali so nas na vseh lokacijah, kjer se Hiša na hribu redno ali občasno pojavlja: na Domačiji Pr' Lenart na Belem, v vasi Topol in na matični Sveti Marjeti v Žlebah, pa tudi v osrčju lokalne skupnosti, v Medvodah.
Skozi opazovanje njihovih pristopov in z njihovo podporo se je veliko naučila naša mala organizacijska ekipa.
Nazadnje smo se srečali po otvoritvi letošnje razstave, ko sta nas na lokaciji pri Sveti Marjeti v Žlebah obiskala podiplomska študenta Manca Gjura Godec in Filip Živkovič z namenom, da skupaj posnamemo zgoščen evalvacijski intervju o našem sodelovanju in podpori projekta SMOTIES naši Hiši na hribu.
Z izvrstno pripravljenimi izhodišči in vprašanji sta tudi nama, avtoricama koncepta Hiša na hribu 2024, Zvonki T Simčič in Mojci Senegačnik, odstrla možnost svežih pogledov in kopico vprašanj, ki se pojavljajo ob 10. obletnici našega delovanja.
Hvaležni sva za tovrstne izkušnje in priložnost, ki je s Hišo na hribu povezala Urbanistični inštitut Republike Slovenije, mednarodni EU projekt Smoties in strokovno sodelavko Nino Goršič ter mentorja študentov, docenta dr. Mateja Nikšiča in te mlade raziskovalce.
Letošnja tesna prepletenost našega organizacijskega in umetniškega dela s prisotnostjo in sodelovanjem posameznikov in skupin iz lokalnega okolja, dokazuje, da je tudi ta strokovna podpora pripomogla k večji in trdnejši vpetosti in prepletu z lokalno skupnostjo. Opolnomočeni upamo na novih deset let uspešnega delovanja v tej lokalni skupnosti!
Razstavne postavitve letošnje izdaje našega projekta bodo še nekaj tednov javno dostopne na treh lokacijah, natančneje:- Sv. Marjeta, Žlebe: 24. 8. - 22. 9. 2024, petek, sobota, nedelja: od 14. do 19. ure, izven tega časa po dogovoru na številko 041 214 097 / Zvonka
- Domačija Pr' Lenart, Belo: odprti razstavni prostor Kašča s postavitvijo letošnje rezidenčne umetnice bo za obiskovalce prosto dostopen od 24. 8. - 31. 10. 2024, ostale umetniške intervencije v sadovnjaku pa so vidne vse leto 24/7
- Sv. Katarina: na tem prostoru so razstavljene Potovke, ki so postavljene na dvorišču župnišča ob cerkvi.
Podporo letošnji razstavi in projektu HIŠA NA HRIBU 2024 nudijo: Občina Medvode, Župnija Preska, Domačija Pr' Lenart, BB BIO.Si, Urbanistični inštitut Republike Slovenije.
HIŠA NA HRIBU izvaja skupnostne aktivnosti v okviru mednarodnega projekta Human Cities Humana mesta / SMOTIES: Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih/ Creative works with small and remote places, ki ga v Sloveniji zastopa Urbanistični inštitut Republike Slovenije. Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije.